Tulosarkisto 2008

Tältä sivulta löydät tiivistetyssä muodossa tulokset ja kuvalinkit kaikkiin CFT:n vuonna 2008 järjestämiin cosplay-kilpailuihin.

Tracon III - 16.2.2008

Kuvat

Yleisöäänestys

Pukukilpailu, anime- ja manga-aiheiset hahmot

Sijoitus Numero Nimi Hahmo Sarja Äänet
1. NRO 5 ELINA PÄTSI NIPSU MUUMIT 188 ÄÄNTÄ
1. NRO 16 NM BAKANEKO DOMO-KUN DOMO-KUN 188 ÄÄNTÄ
3. NRO 17 NM JAREZ SIMON GURREN LAGAN 180 ÄÄNTÄ

Pukukilpailu, peliaiheiset hahmot

Sijoitus Numero Nimi Hahmo Sarja Äänet
1. NRO 36 KARITA MIKKONEN MIDNA ZELDA 209 ÄÄNTÄ
2. NRO 39 HENNIINA ISOAHO OOGIE BOOGIE MAN KINGDOM HEARTS 206 ÄÄNTÄ
3. NRO 40 KATRIINA MAHLANEN TESTAMENT GUILTY GEAR X2 # RELOAD 90 ÄÄNTÄ

Parikilpailu

Sijoitus Numero Pari Ryhmän nimi - Hahmot Sarja Äänet
1. NRO 65 EMILIA SORMUNEN JA JENNI HYVÄRINEN "RABU RABU" - YUKI/SHUICHI GRAVITATION 135 ÄÄNTÄ
2. NRO 57 LAURA SIROLA JA OONA PAAVILAINEN "CHIISAI TAIYAKI" - KAMINEKO/SAKAKI AZUMANGA DAIOH 124 ÄÄNTÄ
3. NRO 59 NM ZERES JA VORGOETH "LEIJONAPILVI" - LEON/CLOUD KINGDOM HEARTS 105 ÄÄNTÄ

Tuomariston kunniamaininnat

Numero Nimi Hahmo Sarja Kunniamaininta
NRO 17 NM JAREZ SIMON TENGEN TOPPA GURREN LAGAN JOHTOTÄHTI
NRO 21 NM AMIROSE ZETSU NARUTO SHIPPUUDEN PÄÄ-PALKINTO
NRO 36 KARITA MIKKONEN MIDNA LEGEND OF ZELDA TWILIGT PRINCESS PARAS SILMÄPELI
NRO 39 HENNIINA ISOAHO OOGIE BOOGIE MAN KINGDOM HEARTS PARAS KINGDOM HEARTS -SÄKKI
PARI NRO 50 NM LUSIKKA JA EETWARTTI "HITACHIIN TWINS" - HIKARU JA KAORU OURAN HIGH SCHOOL HOST CLUB SOKERITOPPAPALKINTO
PARI NRO 61 TEIJA TORATTI JA PAULA ÅBERG "PANDA JA XIAOYU" - LING XIAOYU JA PANDA TEKKEN 4 PARAS IHMISEN JA ELÄIMEN YHDISTELMÄ

Muut kunniamaininnat

Numero Nimi Hahmo Sarja Kunniamaininta
NRO 8 NM CALCIFER95 HINA ICHIGO ROZEN MAIDEN Egmontin kunniamaininta "Söpöyttä ja show-meininkiä"
PARI NRO 60 NM JUHO-SAMA JA NA-NI "MISA MISA'S HAPPY SWEETS" - AMANE MISA JA L DEATH NOTE Egmontin kunniamaininta "Paras pusu"
NRO 15 NM NARUDOSSU DOSU KINUTA NARUTO Disillusionin "Hyvä Jätkä -kunniatursas parhaista selkäkarvoista"

Tampere Kuplii - 19.4.2008

Kuvat

sijoitus nro nimi/nick hahmo sarja lisätiedot kuvat
1. 21 Urho Heinonen Cloud Strife FFVII: Advent Children Unelmavävy ja tyttöjen suosikki - 139 ääntä 1 2
2. 4 -Neko- Ichigo Momomiya Tokyo Mew Mew Söpöysoverload, puvun eteen nähty vaivaa - 105 ääntä 1 2
3. 26 Patrick Peltonen Halloween Sora Kingdom Hearts II Söpöysoverload ja hyvät propit - 84 ääntä 1 2
4. 5 Tom Nurmi Shuugo Kunisaki .hack//Legend of the Twilight Eloisa asenne, energinen show - 78 ääntä 1 2
5. 23 Niwada Esther Blanchett Trinity Blood Rauhaisa kokonaisuus - 50 ääntä 1 2
6. 11 Pikku-Tunari Nuriko Fushigi yugi Hyvä esiintyminen, kokonaisuus harmoninen - 44 ääntä 1 2
7. 20 Asagi Szayelaporro Bleach Hyvät pisarat ja kokonaisuus - 37 ääntä 1 2 3 4
8. 13 Chiu-chan Babidi Dragon Ball Z Paras pää -
35 ääntä
1 2
9. 18 Tinde-chan Female High Priest Ragnarök Online Rohkea puku - 28 ääntä 1 2
10. 25 Jenna Ranta Ayanami Rei Neon Genesis Evangelion Söpö makkaratikku - 18 ääntä 1 2

Finaalin kolme parasta palkittiin Sinooperin lahjakorteilla.

Kemin 27. Sarjakuvapäivät - 6.-8.6.2008

Kuvat

Palkitut eivät ole paremmuusjärjestyksessä, vaan jokaiselle palkitulle myönnettiin kunniamaininta eri perusteella.

nro nimi/nick hahmo sarja lisätiedot kuvat
7 Whitemage Myrrh Fire Emblem The Sacred stones Kunniamaininta: Paras lentokapteeni 1
10 envyloverYAOI Marluxia Kingdom hearts Kunniamaininta: Paras viikatemies 1, 2
12 Sanu-chan Maron Kusakabe Kamikaze kaitou Jeanne Kunniamaininta: Tasapainoinen kokonaisuus 1, 2
14 Parvus Angelus Kanna Inuyasha Kunniamaininta: Päivän sokeripala. 1, 2
15 Ida Hyvönen Suiseiseki Rozen Maiden Kunniamaininta: Parhaat kahinat. 1, 2
18 esuka Itoshiki Nozomu Sayonara Zetsubo Sensei Kunniamaininta: Paras avautuminen. 1
17 Mira Kirjakainen Revy Black Lagoon Kunniamaininta: disillusionin sääritursas 1

Kirsikankukkacon II - 17.-18.5.2008

Kuvat

Pukukilpailu

  1. Jyrki Paavola, Tsume, Wolf's Rain
  2. nyan, Shizuma Hanazono, Strawberry Panic
  3. (jaettu) Tom Nurmi, Riku, Kingdom Hearts manga
    yoshh, Queen Esther, Trinity Blood Artbook

Esityskilpailu

  1. Visual Gay
  2. KunKun-detectives
  3. Turku Circle Sakura Special
  4. Panic*Channel cosplay

Finncon-Animecon'08 - 26.-27.7.2008

Kuvat

Pukukisa - tuomariston kunniamaininnat

Tuomariston jäsenet: Ms Mandu, Cheryl Morgan, Janne Suominen, Heidi Päivinen, Elina Rimpiläinen.

  • Paras ensikertalainen: 2 - Viveeh: Midna / G: The Legend of Zelda: Twilight Princess
  • Neito pulassa -palkinto: 34 - Pauliina Nihtilä: Princess Zelda / G: The Legend of Zelda: Twilight Princess
  • Yllättävä liikkuvuus -palkinto: 37 - Susanna Huhtarinne: Nemesis Prime / Transformers Armada
  • Iho- ja nahkapalkinto: 47 - Jutta Sarhimaa - Fran / G: Final Fantasy XII
  • Sekoilupalkinto: 50 - Aino Nevalainen - The Birdman / Akira
  • Häntäpääpalkinto: 55 - BakaNeko - Magical Maid Koyori / Magical Nurse Witch Komugi-chan
  • Ei mikään yllätyspalkinto: 70 - Iris Rönkkö - Esther Blanchett / Trinity Blood
  • Kukkaislapsipalkinto: 76 - Annika Sovijärvi - Reith / G: Magna Carta: Tears of Blood
  • Ms Mandun palkinto parhaasta pelihahmosta: 67 - Maiju Härkönen - Balthier / G: Final Fantasy XII
  • Egmontin kunniamaininta pelottavimmasta puvusta: 54 - Jontukka - Piamon / Digimon

Pukukisa - yleisöjuryn suosikit

Yleisöjury koostui 50 vapaaehtoisesta yleisön jäsenestä. Ääniä annettiin yhteensä 709 kappaletta.

  1. 36 ääntä, 47 Jutta Sarhimaa: Fran / G: Final Fantasy XII
  2. 33 ääntä,  2 Viveeh: Midna / G: Legend of Zelda: Twilight Princess
  3. 32 ääntä, 70 Iris Rönkkö: Esther Blanchett / Trinity Blood

Kaikki cosplay-pukukisan osallistujat saivat kunniakirjan, paketin Natura Garden -jääkaappimagneetteja sekä Egmontin lahjakortin. Kaikki cosplay-kisan palkitut saivat Mira Harjun käsin tekemän Animecon'08-ruusukkeen.

Ryhmäkisa - tuomariston kunniamaininnat

Tuomariston jäsenet: Marianna Leikomaa, Cheryl Morgan, Janne Suominen, Heidi Päivinen, Elina Rimpiläinen.

  • Egmontin häpeilemätön myynninedistämispalkinto sekä koko tuomariston suosikki: 10 - Hellsing hyypät: Just watch!
  • Pirtsakkain show: 4 - Sumono & Kotoko: Aamujumppa
  • Fanipalvelupalkinto: 8 - Diamonds of Kingdom Hearts: Sea-Salt Ice Cream
  • Absurdein esitys: 15 - Kingdom Hearts nolife: Soran uni

Ryhmäkisa - yleisöjuryn suosikit

Yleisöjury koostui 50 vapaaehtoisesta yleisön jäsenestä. Ääniä annettiin yhteensä 709 kappaletta.

  1. (jaettu)#44 ääntä,  8 - Diamonds of Kingdom Hearts: Sea-Salt Ice Cream
    44 ääntä, 12 - Garyn haaremi: Valitsen sinut!
  2. 41 ääntä, 10 - Hellsing hyypät: Just watch!

Kaikki osallistuneet cosplay-ryhmät saivat kaksi kunniakirjaa sekä pari pakettia Natura Garden -jääkaappimagneetteja. Kaikki cosplay-ryhmäkisan palkitut saivat Mira Harjun käsin tekemän Animecon'08-ruusukkeen.

Helsingin Kirjamessut - 23.-26.10.2008

Kuvat

World Cosplay Summit 2009

Voittaja, Suomen edustaja 2009 finaaleissa:
Ryhmä #3: Iris Rönkkö ja Arttu Seppi
Hahmoilla Esther Blanchett ja Leon Garcia de Asturias
Sarjasta Trinity Blood

Toinen sija, Suomen varaedustaja 2009 finaaleissa
Ryhmä #5: Elina Rimpiläinen ja Mira Harju
Hahmoilla Utena Tenjou ja Anthy Himemiya
Sarjasta Shoujo Kakumei Utena

Triviaa: Ensimmäinen ja toinen sija menivät tasan tuomaristossa, valinnan heidän väliltä teki TV Aichin edustaja

Kolmas sija
Ryhmä #2: Laura Lipponen, Xin Tong
Hahmoilla Akasuna no Sasori ja Sandaime Kazekage
Sarjasta Naruto Shippuuden

Voittajaryhmä palkittiin viikon matkalla Japanin Nagoyaan ensi elokuussa, edustamaan Suomea World Cosplay Summit 2009-finaalissa. Täysin varustellun matkan tarjoaa Finnair, puitteet paikan päällä TV-Aichi ja muut WCS-sponsorit.

Toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet ryhmät palkittiin kumpikin paketilla, johon kuuluivat Egmontin 60 EUR lahjakortti ja Sinooperin 100 EUR lahjakortti. Toiseksi sijoittunut ryhmä sai lisäksi TV-Aichin edustajalta henkilökohtaisen yllätyspalkinnon.

Kaikki WCS-karsintaan osallistuneet saivat Japanin suurlähetystöltä lahjaksi kirjan "Japani - pienoishakuteos Japanista".

Show-sarjan kunniamaininnat

  • Hyvät liikkeet: #5 Olli Matilainen: Johnny / Guilty Gear XX
  • Asenne kohdallaan: #13 Purjo-Parsakaali: Dark Link / The Legend of Zelgad: Ocarina of Time
  • Paras ensikertalainen: #14 Mirva Karkinen: Vincent Valentine / Final Fantasy VII
  • Vuoden vasara: #16 Lirlys: Lavi / D. Gray-man
  • Paras esitys: #21 Aino Nevalainen: Kinon / Tengen Toppa Gurren Lagann
  • Tyylillä vedetty kokonaisuus: #24 vanamo: Fem-Goon / Final Fantasy X-2

Show-sarjan kunniamaininnan saaneet palkittiin Cosplay Finland Tourin uniikeilla ruusukkeilla. Lisäksi kaikki show-sarjaan osallistuneet saivat Japanin suurlähetystöltä lahjaksi kirjan "Japani - pienoishakuteos Japanista".

Yhteistyössä

Sangatsu Manga
Säätöyhteisö B2 ry

sekä

Sinooperi
Tietovelhot Oy

Genrewear

Rento tapa kylpeä

Tampere Kuplii ry

World Cosplay Summit

Japan Pop -lehti

Prayers from cosplayers