Tulosarkisto 2013

Tältä sivulta löydät tiivistetyssä muodossa tulokset kaikkiin CFT:n vuonna 2013 järjestämiin cosplaykilpailuihin. Lisäämme myös muiden kilpailujen tulokset arkistoon niin pyydettäessä.

Kitacon, Kemi, 23.2.2013

  1. #4 Lisa Poutiainen: Amy Sorel / Soul Calibur 4
    • Yksityiskohtainen, toimiva kokonaisuus
  2. #15 Nita Saarenpää: Ciel Phantonhive / Kuroshitsuji
    • Upea ja istuva puku, asenne kohdallaan
  3. #6 Veli-Matti Ylitalo ja Minna Mäkinen: Shiro ja Riki / Hopeanuoli
    • Hyvät mittasuhteet, toimiva kokonaisuus, hyvä pörrö

Kunniamaininnat

  • #8 Saila Jäärni ja Salla Pukari: Ibuki Ryunosuke ja Kosuzu / Hakuouki Reimeiroku
    • Hyvät kädentaidot
  • #28 Reetta Salonen ja Mella Nikula: Suwako ja Wriggle / Touhou
    • Siisti asukokonaisuus, söpöydestä ei tingitty

Palkinnoiksi jaettiin lajimitaleja sekä sponsoreiden tuotepalkintoja.

Tampere Kuplii, 20.-24.3.2013

Kolme parasta - palkinnon saaneet

  1. Sauli Pihl: Sheep / Catherine - 221 ääntä, osuus 27,59%
  2. Heli Mäensivu:Catwoman / Batman Dark Knight Rises - 140 ääntä, 17,48 %
  3. Karvakäsi ja Arnon: Il Lupo ja Vali cel Tradat / Assassin's Creed Brotherhood Multiplayer - 106 ääntä, 13,23 %

Muut finalistit

  1. Tanja Lahtinen: Lala Satalin Deviluke / To LOVE ru - 87 ääntä, 10,86 %
  2. Peetuhi ja Deja: Hibari Isora ja Hikari Utada / Mawaru Penguindrum - 84 ääntä, 10,49 %
  3. Nukkesyndrooma ja Lattianpesuaine: Koishi Komeiji ja Satori Komeiji / Touhou Project - 62 ääntä, 7,74 %
  4. Laura Lipponen ja Sona: Kneesocks ja Scanty / Panty and Stocking with Garterbelt: 60 ääntä, 7,49 %
  5. Poprika: Mizune / Soul Eater - 41 ääntä, 5,2 %

Tuomaristo valitsi 8 osallistujaa Aamulehden finaaliäänestykseen. Ääniä annettii yhteensä noin 800, niistä voittaja sai 28 prosenttia. Kolme parasta palkittiin pokaalein.

MoriconPilotti, Paltamo, 8.-10.3.2013

Paltamon MoriconPilotti-tapahtuma huipentui sunnuntain gaalaan, jossa kilpailtiin cosplaypuvuilla sekä työpajasarjassa että vapaassa sarjassa. Palkintoina jaettiin mm. vapaalippuja Desucon- ja Tracon-tapahtumiin sekä VR:n ja Omenahotellin lahjakortteja. Lisäksi kunkin sarjan paras sekä yleisön suosikki saivat cosplay-lajimitalin.

Työpajasarja

  1. #2 Linda Laurikainen: Hinata / Naruto
    • Paras toteutus, hahmo selvästi tuttu, paras yleisilme, huoliteltu ompelujälki, poseeraus toimi ilmettä myöten
  2. #3 Valentina Leontaridis: Tohtori / Doctor Who
    • Paras esiintyminen, siisti ja selkeä asu
  3. #4 Marika Tuomisalo: Jade Harley / Homestuck
    • Kaunis ensimmäinen asu, onnistuttu vaikeilla kangasvalinnoilla

Vapaa sarja

  1. #4 Saaraz: Ciel Phantomhive / Kuroshitsuji
    • Hyvät materiaalivalinnat, siisti valmistus, kantoi asunsa hyvin ja eleet olivat oikealta aikakaudelta
  2. #2 NaruDossu: Gai-sensei / Naruto
    • Mahtava lauluesiintyminen, asenne ja ilmeet kohdillaan, asu oli siisti
  3. #5 Mira Kirjakainen: Risette Kujikawa / Persona 4
    • Vahva eläytyminen hahmoon, esiintyminen hahmolle tyypillistä, todella siisti asu ja hyvät materiaalivalinnat, hame/sukka-ratio oikein

Yleisön suosikki

#3 Valentina Leontaridis: Tohtori / Doctor Who

Tracon 8, Tampere, 14.-15.9.2013

WCS-karsinta

  1. Heidi Päivinen ja Maria Parviainen: Melty de Granite ja Maxima Enfield /Sakuya / Shining Hearts
    • Tuomariston perustelut: Nerokas näytös ja upeat puvut
    • Palkinto: Finaalimatka Japaniin kesällä 2013, lisäksi WCS-mitalit ja Eurokankaan 200 € lahjakortti finaalimatkan pukujen tekoon
  2. Aino Peltokoski ja Kaisa Sarvela: Sun Shang Xiang ja Bao Sanniang / Dynasty Warriors 7
    • Tuomariston perustelut: Yksityiskohtaiset puvut ja upeat propit
    • Palkinto: 2 kpl Samsungin kamera + tarvikepaketti, lisäksi WCS-mitalit
  3. Henna Lampinen ja Linda Seppälä:: Chacha ja Mitsuhide Akechi / Sengoku Arashi ~Nobunaga no Shou~
    • Tuomariston perustelut: Kaunista ja perinpohjaista käsityötä
    • Palkinto: 2 kpl Sinooperin 100 € lahjakortit, lisäksi WCS-mitalit
  4. Kunniamaininta: Oona Salla ja Annina Hyytinen: Shiny Chariot ja Atsuko Kagari / Little Witch Academia
    • Tuomariston perustelut: Hersyvän hauska ja mukaansatempaava näytös
    • Palkinto: Lajimitalit

Pukukilpailu / aloittelijat

  1. Lotta Luhtaniemi: Yuna / Final Fantasy X
    • Tuomariston perustelut: Kaunis työn jälki ja hyvä yhdennäköisyys hahmon kanssa
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  2. Kunniamaininta: nimimerkki Kumui: Hauru / Liikkuva Linna
    • Tuomariston perustelut: Hyvä yhdennäköisyys hahmon kanssa
    • Palkinto: lajimitali

Pukukilpailu / kokeneet

Puuttuvat tuomaritiedot lisätään pian.

  1. nimimerkki YumiKoyuki: Flemeth / Dragon Age II
    • Tuomariston perustelut:
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  2. nimimerkki jesmo: Kasumi Goto / Mass Effect 2
    • Tuomariston perustelut:
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  3. nimimerkki Hansku: Yuuko Ichihara / xxxHolic
    • Tuomariston perustelut:
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  4. Kunniamaininta: Sofia Flinck: Siam / Silent Hill: Homecoming
    • Tuomariston perustelut: yllättävä ja toimiva toteutus
    • Palkinto: lajimitali

NCC-karsinta

  • Finalisti - Siiri Pöllänen: Rachel Alucard / Blazblue: Calamity Trigger
    • Tuomariston perustelut: Hyvin harjoiteltu esitys, etenkin lipsynkkaus, upea puku ja porpit, kävelyä on selkeästi harjoiteltu
    • Palkinto: Finaalimatka, pokaali lajitunnuksella
  • Finalisti - Siiri Laiti: Princess Merurulince / Atelier Meruru: The Apprentice of Arland
    • Tuomariston perustelut: Hienot yksityiskohdat, hyvin treenattu ja positiivinen esitys, lavan käyttö plussaa
    • Palkinto: Finaalimatka, pokaali lajitunnuksella
  • Kunniamaininta - Mira Kirjakainen: Yuna / Final Fantasy X
    • Tuomariston perustelut: Elegantti esitys ja propin käyttö lavalla, tarkasti yksityiskohtaiset kuvioinnit
    • Palkinto: Lajimitali

Esityskilpailu

  1. Starblom: Varkaan Tanssin Evoluutio / Disney's Tangled
    • Tuomariston perustelut: Hyvä koreografia, huumori, toimivat kliseet, hyvä esiintyminen, mieletön crowd please
    • Palkinto: Pokaali lajitunnuksella
  2. ReplicArmory: The Iron Fists of Fury / Tekken 3
    • Tuomariston perustelut: Hyvä alku ja loppu, paljon wow-efektejä, hahmouskollisuus
    • Palkinto: Pokaali lajitunnuksella
  3. Duke and Bitches: Lumous / Vocaloid: Madness of Duke Venomania
    • Tuomariston perustelut: Hyvät puvut, ryhmädynamiikka, hyvä symboliikka
    • Palkinto: Pokaali lajitunnuksella

Yhteistyössä

Sangatsu Manga
Säätöyhteisö B2 ry

sekä

Sinooperi
Tietovelhot Oy

Genrewear

Rento tapa kylpeä

Tampere Kuplii ry

World Cosplay Summit

Japan Pop -lehti

Prayers from cosplayers